شنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۰۸ ب.ظ

درباره سايت

دندانپزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت.در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.

دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

پيوندها

تصاوير برگزيده

شبکه های اجتماعی

۴۱ مطلب توسط «محمد علی زارعی» ثبت شده است

روزه داری و بهداشت دندانها

بهداشت دندان

Image result for ‫بهداشت دهان در ماه رمضان‬‎

در این ماه هنگام روزه‌داری شما باید بیش از گذشته مراقب پوسیدگی دندان‌هایتان باشید.چون علاوه بر کاهش ترشح بزاق-که عاملی برای شروع پوسیدگی های دندانی است-،کمتر در طول روز به مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌هایتان توجه می‌کنید. در گذشته برای از بین بردن میکروب‌ها از آنتی‌بیوتیک‌ها و آنزیم‌ها استفاده می‌شد ولی امروزه همه معتقدند استفاده از روش‌های فیزیکی مثل مسواک زدن برای برداشتن پلاک بهترین روش است.

بسیاری از غذاهایی که برای افطار یا سحر میل می‌کنید موجب می‌شوند باکتری‌ها در دهانتان تولید اسید کنند.اسید تولیدشده باعث تخریب دندان وپوسیدگی میشود. مجموعه غذا و باکتری و محصولات تولید شده به وسیله میکروب‌ها، پلاک دندانی نام دارد که معمولا با چشم دیده نمی‌شود. فراموش نکنید فقط غذاهای شیرینی مثل شیرینی، زولبیا و بامیه و حلوا موجب پوسیدگی دندان نمی‌شوند؛ بلکه مواد نشاسته‌ای مثل نان و غلات نیز باعث تولید اسید می‌شوند!

پلاک دندانی باعث تحریک لثه‌ها، جدا شدن لثه از دندان و نهایتا تخریب استخوان مجاور دندان‌ها می‌شود.

شاید تصور کنید شست‌وشوی دهان با آب دندان‌ها را پاک و تمیز می‌کند ولی پلاک میکروبی ورقه‌ای چسبیده به سطح دندان است که به سادگی پاک نمی‌شود. بنابراین کافی نیست فقط با‌ آب پس از صرف سحری یا افطار دهانتان را بشویید. تنها راه و موثرترین روش، مسواک زدن است. به طور کلی بهتر است بعد از هر وعده غذایی، دندان‌ها مسواک زده شوند ولی چون هنگام روزه‌داری فقط دو وعده ‌غذایی در صبح و شب مصرف می‌شود، تلاش کنید بعد از این دو وعده دندان‌هایتان را مسواک بزنید و نخ بکشید. نکته مهمی که وجود دارد این است که در مسواک زدن باید پلاک میکروبی را از روی دندان‌هایتان بردارید اما بسیاری از افراد هنگام مسواک کردن فقط به حذف خرده‌های غذایی از روی دندان‌هایشان فکر می‌کنند. توجه کنید خرده‌های باقیمانده غذا معمولا با حرکت لب، زبان، گونه و جریان بزاق از روی دندان‌ها پاک و شسته می‌شوند. بنابراین لازم است با دقت و حوصله مسواک بزنید.

قبل ازشروع روزه وبعدازاتمام آن میزان زیادی آب بنوشیدتا خشکی دهانتان درطول روزکاهش یابد وهمچنین بوی بد دهان اتفاق نیافتد. 

ضمنامیتوانید برای افزایش کیفیت بهداشت دهان خود بامشورت دندانپزشکتان ازدهانشویه نیزاستفاده نمایید.(*به مبحث دهانشویه درهمین صفحه مراجعه نمایید.*)

با دندان عقل چه بایدکرد؟!

دندان عقل

باید دانست که آخرین(سومین) دندان آسیای بزرگ، دندان عقل (wisdom tooth) نامیده می شود.

سن رویش دنـدان عقل با بقیه دندان ها متفاوت است و از حدود هفده – هجده سالگی به بعد می باشد و دلیل نامیدن آن به اسم “دندان عقل” همین است.

 

دندان عقل

 

تعداد دندان های عقل در هر فرد معمولا چهار عدد است که محل آنها ، انتهایی ترین دندان در سمت راست و سمت چپ فک بالا و فک پایین می باشد.

اما نکته جالب این است که در بعضی افراد ممکن است یک،‌دو و یا هیچ‌کدام از دندان‌های عقل وجود نداشته باشند.

 

به عبارتی اگر حدود بیست‌وچهار، پنج سالتان شد و هنوز دندان عقلی در دهانتان نداشتید باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا با گرفتن یک رادیوگرافی، تکلیف را معین کند: آیا دندان عقلی وجود ندارد و یا اینکه دندان‌های عقل به‌دلیل عدم وجود فضای کافی،‌ در دهان رویش نیافته و به صورت نهفته باقی مانده‌اند.

دندان عقل

دندان‌های عقلی که فضا برای رویش در دهان پیدا می‌کنند ممکن است به‌طور کامل و در جای صحیح خود رویش یابند اما اگر فضای کافی برای رویش کامل این دندان‌ها وجود نداشته باشد ممکن است به‌صورت نهفته بمانند و یا بصورت نیمه نهفته رویش پیدا کنند و نیز ممکن است این دندان‌ها به‌صورت افقی و یا مورب نیز رشد یا رویش کنند.

دندان عقل

                  دندان عقل نهفته

 

 

آیا دندان عقل باید کشیده شود؟

اگر دندان عقل که در یک فک بزرگ و جادار، رویش کاملی پیدا کرده است و دارای شکل و فرم قرارگیری صحیح و درست است و هیچ آسیبی به دندانهای مجاور و به لثه و مخاط اطرافش نمی رساند و به خوبی مسواک می خورد و گیر غذایی ایجاد نمی کند و باعث تجمع میکروب ها و ایجاد پوسیدگی در دندانها و ایجاد التهاب و مشکل لثه نمی شود ،  در این صورت این دندان عقل نه تنها نباید خارج شود بلکه باید از آن به عنوان یک دندان مهم و استراتژیک محافظت کرد. ولی در صورتی که دندان های عقل هر کدام از مشکلات بالا را ایجاد کنند باید خارج شوند.

 

یعنی اگر دندان عقـل ،  رویش کاملی ندارد و یا شکل و فرم مناسبی ندارد و یا فضای کافی در فک برای رویش آن وجود ندارد و به دندانهای مجاورش آسیب می رساند و یا به لثه و مخاط اطرافش آسیب وارد می کند و یا  باعث گیر غذایی و تجمع میکروب ها می شود ، باید آن دندان عقل درآورده شود.

قابل ذکر است:

جراحی دندان عقـل، پس از بی حس کردن کامل دندان و لثه فرد ، کاملا بدون درد و بدون ترس، قابل انجام است.

لق شدن دندان-دلایل،پیشگیری و درمان

آسیب های دندان

Related image

لق شدن دندان دائمی معمولاً به منزله اعلام وضعیت قرمز برای بروز مشکلات دهان و دندان محسوب می‌شود و باید در اسرع وقت به آن توجه کرد.لقی دندان بترتیب شدت لقی به سه نوع درجه 1-درجه2 ودرجه سه دسته بندی میشود.لقی نوع 1خفیف ونوع2متوسط میباشد که درصورت مراجعه به دندانپزشک، شانس نگهداری بالایی دارند ولی نوع 3بدلیل لقی شدیدوجابجایی دندان درهمه ی جهات وتخریب الیاف دوردندانی،قابلیت نگهداری نداردوبایدکشیده شود.

انواع متعددی از بیماری‌های مختلف دهان و دندان وجود دارد که می‌تواند باعث لق شدن دندان‌ها شود.

دلایل:

1-بیماریهای لثه وپریودنتال

2-هورمونهای بارداری

3-پوکی استخوان(استئوپروز)

4-مصدومیت وضرب دیدگی(تروما)

5-فشارناشی ازجویدن ودندان قروچه

درمان:

روشی که برای درمان لقی دندان شمادرنظرگرفته میشودبه علت لقی دندان شمامربوط میشود.اولین مرحله در درمان لقی دندان آن است که یک پشتیبانی اضافه برای دندان شما تأمین شود تا آن را پایدار و باثبات کند. این فرایند که تحت عنوان اسپلینتینگ(splinting) نامیده می‌شود، شامل قرار دادن یک اسپلینت کوچک و انعطاف‌پذیر در نقطه‌ای است که بتواند از حرکت کردن دندان شما جلوگیری کند. دندانپزشک با استفاده از یک چسب دندانی مخصوص، این اسپلینت کوچک را به یک طرف دندان شما محکم می‌کند و آن را به دندان‌های کناری متصل می‌سازد تا دندان لق شده را ثابت و بی‌حرکت کند. معمولاً اسپلینت به مدت حدود دو هفته در دهان باقی می‌ماند تا در این فاصله، رباط‌های پریودنتال بهبودی خود را به دست آورند. اگر لق شدن دندان شما به خاطر دندان‌قروچه در هنگام خواب باشد، پزشک به شما یک گارد دهانی مخصوص می‌دهد تا شب‌ها به هنگام خواب آن را در دهان خود بگذارید.(***به مطلب "نایت گارد" درصفحات قبلی همین سایت مراجعه فرمایید***)

اگرعلت لقی دندان،بیماریهای لثه وپریودنتال باشد،اولین گام نیازبه جرمگیری دندانها میباشد.درصورتی که اطراف دندان لق،پاکت پریودنتال عمیق بوجودآمده باشد بایدآن پاکت ازطریق جرمگیری مخصوص ویادرصورت نیازباجراحی لثه،حذف شود.زیرابیماریهای لثه وپاکت پریودنتال خود،عاملی برای ایجاد لقی دندان محسوب میشوند.

درافرادیکه برخی دندانهای خودراکشیده اند،ممکن است دندانهای کناری ناحیه بیدندانی براثر تحمل فشاربیشتر برای جویدن،دچارلقی شوند که بایدبرای نواحی بی دندانی پروتز تهیه شودتا لقی دندانهای مجاور برطرف شود.

درصورت پیشرفت  بیماری دندان و لقی شدیدآن(لقی گرید3)،امکان نگهداری دندان مقدورنیست ودرمان آن،کشیدن دندان میباشد./

پیشگیری:

رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان، تنها نکته کلیدی در جلوگیری از لق شدن دندان‌ها است. هر روز حداقل دو بار مسواک بزنید و از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. همچنین یک‌بار در شبانه‌روز نخ دندان بکشید، زیرا استفاده از نخ دندان باعث می‌شود که باکتری‌ها از نقاطی که مسواک نمی‌تواند به آن‌ها برسد، تمیز شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک برای جرم‌گیری و تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. هرگز نسبت به ضرب‌دیدگی و صدمات هرچند جزئی که به دندان‌ها و لثه‌های شما وارد می‌شود، بی‌تفاوت نباشید. بسیاری از افراد علاقه‌ای به جدی گرفتن مشکل خونریزی لثه‌ها ندارند و درنتیجه با پیشرفت مراحل بیماری در ادامه زندگی خود با مشکلات بسیار زیادی ازجمله لق شدن دندان‌ها مواجه خواهند شد.

برای محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها در برابر هر نوع بیماری، لازم است که یک رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید. از خوردن بیش‌ازحد قند و سایر مواد شیرین خودداری کنید. مصرف شکلات، شیرینی و آدامس‌های نعنایی خوشبوکننده دهان درصورتی‌که برای مدت طولانی باشد، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای دندان‌های شما شود. جذب کلسیم شما باید تا حد ممکن بیشتر باشد، زیرا کلسیم باعث افزایش استحکام دندان‌ها می‌شود. در برنامه غذایی خود حتماً سبزیجات و میوه‌های تازه را در نظر داشته باشید. همچنین از آب‌میوه‌هایی که منبع غنی از ویتامین C محسوب می‌شوند، مانند آب‌لیمو بیشتر استفاده کنید.

هرگز مشکل لق شدن دندان‌ها را کم‌اهمیت نگیرید و حتماً برای بررسی آن به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانی که لق شده است، یک مکان مناسب و سهل‌الوصول برای مخفی شدن باکتری‌ها می‌باشد، زیرا ذرات غذا به‌راحتی در اطراف دندان‌های لق شده گیر می‌افتد. ممکن است جویدن غذا برای شما مشکل شود و هرگاه نوک زبان خود را به دندان‌ها می‌زنید، درد شدیدی احساس کنید. اگر به‌موقع به دندانپزشک مراجعه نکنید، دیر یا زود، دندان لق شده راازدست خواهیدداد./

روکش و بریج دندانی

روکش و بریج دندانی چیست؟

هر دوی آن‌ها پروتزهای ثابت دندانی هستند. برخلاف وسایل متحرکی مانند دنچرها (دندان‌های مصنوعی)، که می‌توانید آن‌ها را از دهانتان خارج کنید و تمیزشان کنید، روکش‌ها و بریج‌ها (پل‌ها) به ایمپلنت یا دندان شما متصل می‌شوند و تنها توسط یک دندان‌پزشک امکان خارج‌کردن آن‌ها هست.

کارکرد روکش‌ها چیست؟

یک روکش (کراون) برای پوشش کامل یک دندان صدمه‌دیده و ناسالم استفاده می‌شود. علاوه بر استحکام‌بخشیدن به آن دندان ناسالم، یک کراون برای بهبود زیبایی، شکل یا نحوۀ قرارگیری آن نیز به کار می‌رود. یک کراون همچنین می‌تواند بر روی یک ایمپلنت دندانی قرار بگیرد تا شکل، ساختار و عملکرد یک دندان را شبیه‌سازی کند. روکش‌های سرامیکی یا پرسلنی می‌توانند هم‌رنگ با دندان‌های طبیعی شما ساخته شوند. سایر مواد شامل طلا، آلیاژهای فلزی، آکریلی و سرامیکی هستند. این آلیاژها عموماً از پرسلن استکام بیشتری دارند و ممکن است برای دندان‌های خلفی توصیه شوند.پرسلنی که به یک پوستۀ فلزی متصل‌شده معمولاً کاربرد دارد؛ زیرا این نوع از روکش‌ها، جذابیت ظاهری را همراه با استحکام دارند.

دندان‌پزشک شما ممکن است برای موارد زیر، روکش را توصیه کند:

– جایگزینی یک پرگردگی بزرگ، زمانی که ساختار کافی از دندان باقی نمانده است.

– محافظت از یک دندان در مقابل شکستن.

– ترمیم یک دندان شکسته.

– روند درمانی بریج (پل).

– تکمیل ایمپلنت دندانی.

– پوشاندن یک دندان بدرنگ یا بدشکل.

– پوشاندن دندانی که درمان ریشه شده.

کارکرد بریج‌ها یا پل‌های دندانی چگونه است؟

یک بریج ممکن است زمانی توصیه شوند که شما یک یا چند دندان را از دست داده‌اید. فضای خالی‌ای که با از دست دادن دندان‌ها ایجادشده، می‌تواند سبب چرخش یا جابه‌جایی دندان‌های باقیمانده به سمت فضای خالی شوند، که می‌تواند به جویدن بد ختم شود. این عدم تعادلی که به دلیل از دست دادن دندان‌ها اتفاق می‌افتد، همچنین می‌تواند موجب بیماری لثه و عارضه در مفصل تمپورومندیبولار شود.

بریج‌ها معمولاً برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده می‌شوند و جای دندان‌های از دست رفته را پر می‌کنند. بریج‌ها به دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌های اطراف فضای خالی متصل می‌شوند. این دندان‌ها، که اباتمنت خوانده می‌شوند، به عنوان پایه‌ای برای بریج استفاده می‌شوند. یک دندان مصنوعی، که پونتیک نامیده می‌شود، به کراون‌هایی (روکش‌هایی) که اباتمنت‌ها را پوشانده است، متصل می‌شود. مانند روکش‌ها، چند نوع ماده برای بریج‌ها قابل انتخاب هستند. دندان‌پزشک شما با توجه به مکان دندان یا دندان‌های از دست رفته، عملکرد مورد نیاز، زیبایی و بودجۀ شما نوع آن را انتخاب می‌کند. بریج‌های پرسلنی یا سرامیکی می‌تواند با رنگ دندان‌های طبیعی شما هماهنگ شوند.

روکش‌ها و بریج‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

قبل از اینکه روکش‌ها و بریج‌ها ساخته شوند، یک یا چند دندان باید از لحاظ اندازه کوچک شوند تا روکش یا بریج روی آن به خوبی قرار گیرد. بعد از تراش دندان(ها)، دندان‌پزشک شما یک قالب جهت بریج یا روکش ازدندان‌های شما می‌گیرد. اگر قرار بر استفاده از پرسلن باشد، رنگ نهایی نیز، مطابق با دندان‌های طبیعی شما، تعیین می‌شود.

با استفاده از قالب گرفته شده، لابراتوار دندانی بریج یا روکش مورد نیاز شما را، با توجه به دستورات دندان‌پزشک شما، می‌سازد. تا زمان آماده‌شدن بریج یا روکش نهایی، نوعی بریج یا روکش موقت در محل دندان‌های از دست رفته گذاشته می‌شود. بعد از تکمیل نهایی روکش یا بریج، دندان‌پزشک آن را جایگزین نوع موقت می‌کند.

Image result for ‫بریج دندان‬‎

روکش‌ها و بریج‌های دندانی چقدر عمر می‌کنند؟

در حالی که بریج‌ها و روکشها می‌توانند در حد یک عمر ماندگاری داشته باشند، گاهی ممکن است شل شوند و بیفتند. مهمترین قدمی که می‌توانید برای اطمینان از طول عمر بریج یا روکش خود بردارید، بهداشت خوب دهانی شماست. یک بریج ممکن است به خاطر صدمه‌ای که به دلیل بیماری و یا عارضه به استخوان یا دندانی که آن را نگه داشته، ساپورتش را از دست بدهد. لثه و دندان‌های خود را با دوبار مسواک در روز و یکبار نخ دندان، سالم نگه دارید. همچنین دندان‌پزشکتان را در قرارهای ملاقات منظم ببینید و سلامت دهان و دندانتان را با او چک کنید.

👈برای جلوگیری از صدمه به بریچ و روکش جدیدتان، از جویدن غذاهای سخت و یخ خودداری کنید.

عصب کشی یادرمان ریشه-شرحی تصویری ازابتداتاپایان

عصب دندان

عصب کشی یا درمان ریشه؛ شرحی تصویری از ابتدا تا پایان

عصب کشی یا درمان ریشه روندی است که طی آن پالپ از دندان خارج می‌شود. پالپ به بافت موجود در مرکز دندان و ریشه‌ها می‌گویند که شامل عصب، رگ و سلول‌های دیگری به نام اُدونتوبلاست است. که این پالپ ممکن است دچار مشکل شده باشد یا اینکه به علت درمان‌های خاصی مانند پروتزهای دندانی، نیاز به خارج ساختن آن باشد. این درمان با بی‌حسی انجام می‌شود و بیمار درد خاصی را متوجه نمی‌شود. دندان نیز دارای ریشه یا ریشه‌هایی است که هر ریشه معمولاً یک کانال دارد و در روند عصب کشی باید تمام کانال‌های اصلی از پالپ خالی شوند. کانال‌های فرعی نیز در ریشه‌ها وجود دارند که با توجه به تحقیقات انجام‌شده، در صورت درمان ریشۀ مناسب در کانال‌های اصلی، مشکلی برای دندان به وجود نمی‌آید و درمان با موفقیت انجام می‌شود.

عصب کشی

۱، بروز عفونت

عصب کشی زمانی نیاز است که یک صدمه یا پوسیدگی عمیق سبب آسیب به پالپ و ریشۀ دندان شده باشد.

عصب کشی

۲، دسترسی به ریشه

دندان‌پزشک دندان را بی‌حس می‌کند. حفره‌ای در دندان تراش داده می‌شود تا به اتاقک پالپی و ریشۀ دندان دسترسی پیدا کند.

عصب کشی

۳، حذف بافت عفونی یا متورم (عصب کشی)

فایل‌های مخصوصی برای خارج‌کردن پالپ از دندان تا انتهای ریشۀ آن استفاده می‌شود. سپس توسط آن‌ها کانال‌های ریشه شکل‌دهی می‌شوند تا فضای مناسبی برای مواد پرکردنی فراهم شود. کانال‌ها توسط مواد خاصی مرطوب می‌شوند تا فرایند پاکسازی آن‌ها به بهترین شکل صورت پذیرد.

عصب کشی

۴، پرکردن کانال‌های ریشه

کانال‌ها توسط مواد خاصی به صورت دائمی پر می‌شوند.  معمولاً این روند با ماده‌ای به نام گوتا-پرکا انجام می‌شود. این کار سبب می‌شود تا کانال‌های ریشه از عفونت و آلودگی محافظت شوند.

عصب کشی

۵، بازسازی دندان

یک مادۀ پرکردنی موقت در روی گوتا-پرکا قرار می‌گیرد تا حفره را پر کند. این ماده تا زمانی که دندان توسط یک ترمیم دائمی یا یک روکش ترمیم شود، باقی می‌ماند.

عصب کشی

۶، ساپورت بیشتر

در بعضی از موارد از یک پُست برای حمایت بیشتر ساختار دندان و ترمیم بعدی در ریشه و در کنار گوتا-پرکا قرار می‌گیرد.

عصب کشی

۷، ترمیم نهایی

ترمیم دائمی قرار داده می‌شود. که در تصویر بالا،  ترمیم نهایی روکش بوده است.

بلیچینگ (سفیدکردن دندانها)

زیبایی دندان

بلیچینگ  (Bleaching) چیست؟

Related image
بلیچینگ یعنی سفید کردن دندانها بوسیله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن.
مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن هم روشن تر می‌شود.
 
در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفید کردن در داروخانه‌ها وسوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند وبه علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.
 
انواع بلیچینگ
 
۱- یک روش بلیچینگ ، بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) می باشد. دندانپزشک، قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی کم ، به بیمار تحویل می دهد تا در منزل استفاده کند.
۲- روش دیگر بلیچینگ ، بلیچینگ در مطب (Office Bleaching) می باشد که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد و بسیار موثرتر است چون ژل مخصوص بلیچینگ، با غلظت خیلی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.
***ولی مطمئن ترین و موثرترین روش بلیچینگ ،  بلیچینگ در مطب (آفیس بلیچینگ) بــا استفاده از دستگاه اشعه مخصوص بلیچینگ ، با مراقبت و حفاظت دقیق دندانپزشک می باشد.
 
روش بلیچینگ با دستگاه، در مطب
دندانپزشک ابتدا با ژل مخصوص محافظ لثه ، تمام لثه اطراف دندانهای جلو را به منظور محافظت ازاشعه می پوشاند. لب بیمار نیز به وسیله دهان بازکن مخصوص کنار زده شده و کاملا محافظت می شود.
 
سپس ژل مخصوص بلیچینگ که ژل پراکسید هیدروژن ۳۷ درصد می باشد با دقت روی سطوح بیرونی دندان های جلو گذاشته می شود و بعد از آن با دستگاه مخصوص بلیچینگ که تولید اشعه با فرکانس بالا و  آبی رنگی می کند ، به ژل گذاشته شده روی دندان ها اشعه تابانده می شود. و این عمل با دقت لازم چند مرتبه تکرار می شود.
 
این اشعه باعث فعال شدن زیاد ژل بلیچینگ و تاثیر سریع آن می شود بطوری که در یک جلسه حدودا یک ساعته ، درمان بلیچینگ با موفقیت به اتمام می رسد.
میزان اثر بلیچینگ
بلیچینگ باعث سفید و روشن تر شدن دندان ها به اندازه ۲-۳-۴ درجه می شود.
البته میزان سفید شدن دندان ها بسته به جنس دندانها و نوع  بدرنگی دندانها در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی از بدرنگی ها تاثیر بسیار زیاد و شگرف می گذارد.
 
ضرر بلیچینگ
بلیچینگ در صورتی که با روش اصولی و صحیح و دقت لازم انجام شود هیچگونه ضرر و اثر سوء نخواهد داشت و کاملا بی ضرر است.
بعد از بلیچینگ ممکن است گاهی به طور موقت دندان ها یک مقدار حساس شود که پس از چند روز بهبود می یابد. استفاده از خمیردندان های ضدحساسیت در این گونه موارد توصیه می شود.
 
دوام بلیچینگ
شما نباید تصور کنید یک بار که دندان هایتان را سفید کردید هیچ وقت دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت. سفید کردن دندان ها آثار همیشگی ندارد  ولی دندان ها معمولا چند سالی سفید باقی خواهند ماند.
حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندان هایتان، چقدر توصیه های ایمنی را رعایت کنید.
نوشیدن زیاد قهوه و چای پر رنگ ، کشیدن سیگار، استفاده زیاد  از نوشابه های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان ، از عواملی هستند که باعث می شوند مدت زمان دوام   بلیچینگ کمتر شود.

دهانشویه

بهداشت دندان

Related image

دهان شویه در انواع و طعم و رنگ وبوهای مختلف وجود دارد.
🍋🍓🍎🍏🍒🍑🍍🍅
اما هدف نهایی همه آنها خاصیت میکرب کشی است.
👹👹👹👹👹👹
استفاده از دهانشویه ضمن شستشوی محیط دهان، به ترمیم زخم های لثه و کاهش سرعت پوسیدگی دندان وضدعفونی کردن محیط دهان کمک میکند.

ضمنا دهانشویه های حاوی فلوراید نیزدربازار موجوداست که درصورت استفاده صحیح وبامقدارمناسب میتوانددرپیشگیری ازپوسیدگی های دندانی وکاهش جرم وپلاک دندانهابسیارمفیدباشد.✅ توصیه ی ما استفاده ازدهانشویه های فلوراید میباشد.✅

اما در مصرف دهانشویه باید به نکاتی توجه کرد:::
🤔🤔🤔🤔🤔🤔
@ دهان شویه نباید قورت داده شود.
😖😖😖😖
@ بعد از مصرف دهانشویه نباید دهان شستشو شود و حد اقل تا یک ساعت ⌛️بهتر است چیزی خورده نشود.
🍧☕️🍵🍾🍺🍻🍲🍜🌮🍔🍕🌭🍟🍝
@ نوع و مدت زمان مصرف:::
دهانشویه بهتراست باتجویز و توصیه دندانپزشک انجام شود.
@ بهتر است بیش از یک هفته تا ده روز🖐🖐 از دهانشویه استفاده نشه و بعد از یک هفته 🖐✌️استراحت، دوباره مصرف بشه. به عبارتی یعنی ده روز استفاده بشه ،یک هفته استراحت ،باز دوباره ده روز استفاده بشه.
چون مصرف طولانی مدت دهانشویه عوارض دارد.از جمله تغییر رنگ دندانها و ازبین رفتن حس چشایی👅👅

طریقه صحیح نخ دندان کشیدن

بهداشت دندان

Related image

📢 نحوه استفاده صحیح از نخ دندان

سطوح بین دندانی به هیچ وجه با استفاده از مسواک تمیز نمی‌شوند و تنها با استفاده از نخ دندان می‌توان این سطوح را تمیز کرد. برای استفاده درست از نخ دندان باید:

🔷 قبل از استفاده دستها را با آب و صابون خوب بشوئید.

🔷 حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر از نخ دندان را ببرید و دو طرف نخی را که بریده‌اید  در هر دو دست به دور انگشت وسط بپیچید.

🔷 سه انگشت آخر را ببندید و دو دست را از هم دور کنید تا نخ محکم کشیده شود. به این ترتیب انگشت نشانه و شست  هر دست آزاد می‌ماند.

🔷 با بستن سه انگشت آخر، انگشت نشانه و شست دو دست آزاد مانده و قدرت مانور بالایی به شما می‌دهد.

🔷 قطعه ای از نخ به طول ۲ تا ۵/۲ سانتی‌متر را بین انگشتان شست و اشاره دستها نگهدارید.

🔷 برای وارد کردن نخ بین دندانهای فک پایین از دو انگشت اشاره و بین دندانهای فک بالا از دو انگشت شست یا یک شست و یک انگشت اشاره استفاده کنید.

🔷 نخ را با حرکتی شبیه اره کشیدن به آرامی به فضای بین دندانها وارد کنید. مراقب باشید فشار نخ، لثه را زخمی نکند.

🔷 پس از اینکه نخ را وارد فضای بین دندانی کردید ابتدا نخ را به سطح کناری دندان جلویی تکیه داده و با ملایمت به زیر لبه لثه برده و آن را به دیواره دندان چسبانده و چند بار به طرف بالا و پائین حرکت دهید . به آرامی این عمل را انجام دهید تا به لثه مجاور دندان آسیب نرسانید.

🔷 سپس قسمت تمیز نخ را در همان محل به سطح کناری دندان پشتی بچسبانید و همین کار را تکرار کنید. بعد از آن نخ را از لای دندانها خارج کنید.

 

نکات مهم مسواک زدن

بهداشت دندان

📢 نکات مسواک زدن

هدف اصلی از مسواک زدن پاک کردن پلاک میکروبی از روی دندانها و لثه می باشد. درست مسواک زدن وقتی است که تمام سطوح دندانها و لثه بخوبی مسواک زده شود. بنابراین بهتر است مسواک کردن در فرصت مناسب و با زمان کافی و توأم با آرامش صورت پذیرد، چرا که کیفیت مسواک زدن(مسواک زدن صحیح) از تعداد دفعات آن اهمیت بیشتری دارد.

🔷 حداقل زمان مسواک‌زدن در هر نوبت سه دقیقه است.

🔷 حتما حداقل دوبار درروز -صبح زود وشب قبل ازخواب - اقدام به مسواک زدن نمایید.

🔷 خواب آلودگی در ساعات آخر شب سبب سستی در مسواک‌زدن می‌شود. قبل از آنکه کاملا سست و بیحال شوید، دندان‌ها را مسواک نمائید.

🔷 از آنجا که افراد راست دست ، دندان‌ها سمت راست و افراد چپ دست دندان‌های سمت چپ دهان خود را کمتر مسواک می‌کنند، لازم است به این مکانها که بطور ناخودآگاه کمتر مسواک می‌شوند، توجه بیشتری داشته باشیم.

🔷 هنگام مسواک‌زدن سطح بیرونی دندان‌های آسیای بزرگ در فک بالا ، از باز کردن دهان بمقدار زیاد خودداری نمائید. این عمل مانع از رسیدن مسواک به آن نواحی شده، لذا دندان‌ها در این قسمت خوب تمیز نمی‌شوند.

🔷 عده‌ای از بیماران معمولا مسواک‌زدن سطح داخلی دندان‌ها فک پایین را فراموش می‌نمایند.

 

طریقه صحیح مسواک زدن

بخاطرداشته باشیدبهترین زمان مسواک زدن 20الی 60دقیقه بعدازغذاخوردن است.

مدت زمان مسواک زدن نبایدکمتراز2دقیقه باشد.

مسواک باید نرم(soft) و دارای دسته بلند ودرمحل سر خود،کمی خمیده باشدکه به آخرین دندان دسترسی خوبی داشته باشد.

 👈روش صحیح مسواک زدن :
مسواک را در امتداد خط لثه در حالتی نگه می داریم که موهای آن زاویه 45 درجه نسبت به دندان داشته باشد.

و بطوری که سر مسواک 3 تا 4 دندان را پوشش دهد و  از دندان عقبی در قوس فکی شروع میکنیم.
بنابر این نوک موهای مسواک داخل شیار لثه قرار میگیرد و مسواک  را با حرکات لرزشی 10 تا 15 مرتبه ( حرکت لرزشی با حرکات کوتاه عقب و جلو بدون جا به جا کردن نوک الیاف مسواک ) مسواک را حرکت میدهیم این حرکت نوک الیاف را در شیار لثه و همچنین تا حدودی به داخل فضای بین دندان ها هل می دهد. این فشار باید تولید یک سفیدی محسوسی در لثه بنماید و با یک حرکت چرخشی مسواک موها را به سطح جونده دندان هدایت میکنیم.

پس از 5 بار تکرار عمل، مسواک را برداشته با قرار دادن مسواک بر روی 3 تا 4 دندان در قسمت دیگر این عمل را تکرار میکنیم تا اینکه تمام قوس فکی کامل شود. بعد از مسواک زدن یک به یک سطوح خارجی دندان های هر فک همان روش ذکر شده را در مورد سطوح داخلی دندان ها تکرار میکنیم.

فقط درموردسطح داخلی دندانهای قدامی بایدبصورت حرکات عمودی(بالاوپایین)اقدام به مسواک زدن نماییم.

سطح جونده ی دندانها هم به شکل حرکات عقب وجلو انجام میشود.

درنهایت سطح پشتی زبان رابا برس هاس مسواک طی چندحرکت تمیز کنید.

اوردنچر (overdenture)

زیبایی دندان

اوردنچر
پروتز کامل تمام فکی است که بر روی تعدادی پایه های کاشته شده ایمپلنت قرار میگیرد.و مشکل لق بودن دندان مصنوعی (دست دندان)را بر طرف میکند.

بریج (Dental Bridge)

زیبایی دندان

بریج(پل دندانی)
نوعی از پروتز ثابت است که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل یا همان بریج دندانی، بین دندان های پایه ی فرد زده میشودتا با پر شدن ناحیه خالی دوباره زیبایی وجویدن به فرد باز گردد.

دانستنی های بهداشت دهان ودندان

بهداشت دندان

Image result for ‫نخ دندان‬‎

جالب است که بدانید❗️ 🤔

اگر نخ دندان پس از استفاده، رشته رشته یا پاره پاره شد، نشانه وجود پوسیدگی بین دندانی یا جرم بین دندانی است.

وگیر غذایی ایجاد شده باعث عود پوسیدگی،  ودر نهایت منجر به تحلیل و التهاب لثه میشود.

در اینصورت به دندانپزشک مراجعه کنید تا دچار آسیب دیدگی بیشتر نشوید.

ایمپلنت دندانی

عصب دندان

✅درمورد جایگزینی دندان یادندانهای ازدست رفته گزینه های مختلفی ازجمله ایمپلنت، پروتزمتحرک(پلاک متحرک) و بریج وجود داردکه بهترین گزینه، استفاده از ایمپلنت میباشد.

👈ایمپلنت دندانی چیست؟
ایمپلنت دندانی یک پیج ساده و معمولا از جنس تیتانیوم است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته بکارمی رود. بدنه ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می گیرد و نقش ریشه دندان را ایفا میکند تا با ساخت روکشی روی آن، دندان از دست رفته جایگزین شود.

👈 آیا ایمپلنت پس میزند؟

بر خلاف پیوند بافتهای نرم مانند ریه،قلب یا کلیه، بدن ایمپلنت را پس نمیزند.ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته میشود که با بافت بدن کاملا سازگار است و در واقع با استخوانهای اطراف یکپارچه میشود و جزئی از بدن میشود.

👈 بدون درمان ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارایی به عنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به سزایی دارد.در واقع ایمپلنت حجم استخوان را حفظ میکند که باعث بهبودی ظاهر و کیفیت زندگی میشود.

👈 عمر مفید ایمپلنت چقدر است؟

مطالعات گوناگون نشان می دهد که کسانی که در 20سال گذشته کاشت انجام دادهاند کماکان به خوبی کار میکنند . با این حال طرح درمان دقیق، درمان تخصصی، سلامتی عمومی، مراجعه منظم به دندانپزشک ،بهداشت و مراقبت اهمیت زیادی دارند .
به طور کلی ایمپلنتها عمر نامحدودی دارند البته بسته به نوع،طول،قطرو توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت ،جراح مجرب و بهداشت و نحوه نگهداری ایمپلنتها دوام متفاوت دارند

بیماری های لثه

لثه

🎀مبحث بیماریهاى لثه🎀

💢ژنژیویت (التهاب لثه): بیماری‌های لثه و انساج اطراف دندان‌ها (پریودنتال) از مهم‌ترین عوامل از دست رفتن دندان‌هاست. این بیماری‌ها اغلب با ژنژیویت یا التهاب لثه آغاز می‌شود و طبق آمار در جوامع پیشرفته بین60 تا 80 درصد از مردم مبتلا به ژنژیویت هستند که خود از آن بی‌خبرند.

💢یکی از علائم مشخص ژنژیویت یا همان التهاب لثه، خونریزی‌های بی‌قاعده یا هنگام  مسواک زدن است که اغلب با بی‌دقتی در روش مسواک‌زدن و نخ دندان کردن اشتباه می‌شود و این‌گونه خونریزی‌ها ناگهانی و با اندکی درد یا سوزش بر اثر خراشیدگی یا صدمه به لثه اتفاق می‌افتد و همیشگی نیست. اما اگر شخصی با کمی فشار و مسواک خود به لثه متوجه شد که رنگ برس‌های مسواک قرمز شده، این نشانه ژنژیویت لثه است و با افزایش آن میکروب‌های محیط دهان (که به‌طور عادی در همه افراد به‌صورت غیرفعال) وجود دارند، فرصت خواهند یافت تا شروع یک بیماری جدی و عفونی لثه‌ای را رقم زده و به مرور زمان عمق این التهاب و عفونت بیشتر می‌شود و به‌دلیل اینکه بیماری‌های لثه اصولا دارای روند آهسته و پیوسته‌ای هستند، شخص بیمار متوجه تغییرات زیر بافتی نمی‌شود و در مراحل پیشرفته تر بیماری، علائم جدی‌تر نمایان خواهد شد و آن زمانی است که آسیب زیادی به انساج اطراف دندان وارد شده و درمان جهت بازگرداندن انساج به حالت طبیعی و سلامت بسیار مشکل و گاهی  غیرممکن است.

جهت مطالعه کامل بیماری های لثه به http://irden.ir/amoozesh/dandanpezeshki/163155 مراجعه نمایید.

خشکی دهان

بهداشت دندان

خشکی دهان (زروستومیا)

دلایل :

1-مصرف دارو : داروهای زیادی باعث خشکی دهان میشوند که معروفترین آنهامربوط به دستگاه گوارش،فشارخون وداروهای اعصاب میباشد.

2-بالارفتن سن : یکی ازعوارض اجتناب ناپذیرافزایش سن کاهش عملکردغدد بزاقی است که درنتیجه آن بزاق کمتر ترشح شده وگاهی موجب خشکی دهان میشود.

3-ازدست رفتن آب بدن : تعریق زیاد- نوشیدن کم مایعات بویژه آب-فعالیت زیاد جسمی وفکری باعث کاهش بزاق شده که میبایست آب ومایعات بیشتری نوشیده شود.

4-مشکلات تنفسی : تنگی نفس میتواندباعث خشکی دهان شودکه بایدتوسط پزشک بررسی شود.

5-دیابت

6-مصرف قهوه،چای ونوشیدنی های کافئین دار : بایدمصرف آنهارا کاهش داد.

7-مصرف سیگار و داروهای آنتی هیستامین و آرامبخش

8-رادیوتراپی ناحیه سروگردن

9-درمعدود مواردی امکان آسیب وبیماری غدد بزاقی دهان وجودداردکه ازطریق معاینه یادرصورت نیاز بارادیوگرافی بررسی میشود.

درمان:

1-معاینات پزشکی و دندانپزشکی ورعایت بهداشت دهان ودندان

2-اگر داروی خاصی مصرف میکنیدجهت بررسی احتمال عارضه خشکی دهان درآن دارو باپزشکتان مشورت نمایید.

3-مصرف منظم آب ومایعات دیگر (روزانه هشت لیوان آب بنوشید)

4-خودداری ازاستعمال سیگار وداروهای آنتی هیستامین وآرام بخش

5-خودداری ازمصرف غذاهای ادویه دار و محرک

6-کاهش مصرف چای و قهوه

7-استفاده ازبزاق مصنوعی

8-گرداندن آب در دهان قبل ازخواب

 

حساسیت دندان به سرما

عصب دندان

💢 حساسیت دندان ها به سرما

اولین قدم پیدا کردن علت است.حساس بودن دندانها به سرما ممکن است به دلیل حفره ی پوسیدگی ، مینای دندان فرسوده  یا پر کردگی دندان، بیماری لثه، شکستگی دندان باشد. هنگامی که دندانپزشک شما علت را پیدا کرد ، شما ممکن است به  پر کردن،درمان کانال ریشه، و یا درمان لثه خود نیاز داشته باشید  و یا ممکن است مشکل شما فقط با   یک خمیر دندان  ضد حساسیت یا یک ژل فلوراید بر طرف شود.

سخنان ماندگار

آسیب های دندان

🔳⭕️ کسی که دندان درد دارد فکر می‌ کند، تمام کسانی که دندانشان سالم است، خوشحال هستند!

انسان فقیر هم همین اشتباه را، راجع به افراد ثروتمند می‌ کند.
👤جرج برنارد شاو

دلایل درد پس ازعصبکشی دندان

عصب دندان

در صورتی که درمان ریشه(عصبکشی) کامل انجام شود، دندان عصب ندارد که درد بگیرد. بنابراین اگر بعد از معالجه ریشه درد دارید، این دلایل می‌تواند مطرح باشد :

🔶 تا حدود دوهفته پس از درمان ریشه، می‌تواند وجود درد طبیعی باشد که علت اصلی آن التهاب استخوان اطراف ریشه دندان است. در این صورت، دارو ی ضدالتهاب مانند ایبوپروفن** می‌توان مصرف کرد.

🔶 ممکن است درد ناشی از پوسیدگی یک دندان دیگر در اینجا احساس شود. معاینه دقیق توسط دکتر و رادیوگرافی، می‌تواند به تشخیص مشکل کمک کند.

🔶 وجود دندان عقل نهفته باید بررسی شود.

🔶 ممکن است یک کانال ریشه تخلیه و درمان نشده باشد.

🔶 اگر مواد شستشوی کانال، خمیر سمان، یا هوایی که گاه در مراحل درمان به کار می‌رود، همچنین احیانا اگر ابزار درمان ریشه از نوک ریشه عبور کرده، می‌تواند عامل درد باشد. برای اطلاع از موضوع، از دکتر خود این احتمال را بپرسید.

🔶 اگر یک کورک یا دانه چرکی کنار دندان ظاهرشده، باید به دندان_پزشک خود یا متخصص ریشه (اندودنتیست) مراجعه کنید.

🔶 اگر ترمیم و مواد پرکردگی و یا روکش دندان بلند یا خارج از اندازه طبیعی باشد، ممکن است با تداخل در اکلوژن یا فشار به لثه، تولید درد کند.

🔶 در بدترین حالت، ممکن است دندان ترک یا شکستگی پیدا کرده باشد که در این صورت به ندرت امکان نگهداشتن آن هست.

🔶 با همه دقتی که در درمان شده‌باشد، اگر در آناتومی دندان فضاهای میکروسکوپی ریز در نزدیکی نوک ریشه وجود داشته باشد، میکروب در آن باقی می‌ماند و درد ادامه پیدا می‌کند. چنین مواردی به جراحی نوک ریشه نیاز دارد.

🔶 به طور کلی به‌دلایل مختلف، حدود ۱۰درصد درمان‌های اندو ناموفق هستند و ممکن است به درمان مجدد نیاز باشد یا گاه به کشیدن دندان بیانجامد.

جرمگیری-هرچندوقت یکبار؟

زیبایی دندان

🔴جرمگیری؛ هر چند وقت یک بار؟

بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند، اما برخی دیگر که به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، چندان توجهی به زیبایی و سلامت دندان‌هایشان ندارند و شب‌ها به یک مسواک زدن 15 ثانیه‌ای اکتفا می‌کنند زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد.
در واقع هر شش ماه یکبار می‌توان دندان‌ها را جرمگیری کرد، اما همه این افراد باید حداقل سالی یک بار این کار را انجام دهند.

بوی بد دهان

بهداشت دندان


 بوی بد دهان(هالیتوزیس) مسئله ای است که هم باعث ناراحتی خود شخص می شود و هم اطرافیان او ، و حتی ممکن است زندگی اجتماعی فرد را مختل کند.
اما علل بوی بد دهان چیست ؟
1 – بهداشت بد دهان و دندان
2-پوسیدگی دندانها و بیماری های لثه
3 – مشکلات تنفسی مثل سینوزیت و یا تورم لوزه .
4 – مشکلات گوارشی مثل ریفلاکس معده .
5 – خشکی دهان
6- سیگار


چند راهکار خانگی برای رفع بوی بد دهان :
👇👇👇👇
1 – مسواک زدن به آرامی روی سطح زبان
2- مسواک کردن با جوش شیرین
3- جویدن سبزی جعفری
4 – خوردن پونه ، کرفس و یا انجیر .
5 – مصرف عرق نعنا و یا چاشنی های معطر مثل میخک ، هل و رازیانه
6 – نوشیدن آب کافی

علت تشدید دندان درد هنگام شب

عصب دندان

چرا دندان درد در شب ها بیشتر است؟
 😳😳😳😖😖😫😫😩
شب ها وقتی به حالت درازکش و خوابیده هستیم، فشار کل ناحیه ی سر و داخل رگ ها افزایش پیدا می کند. ولی در حالت ایستاده این فشار کمتر است. همین امر باعث می شود که رگ های موجود در اتاق پالپ فشارشان افزایش پیدا کرده و در نتیجه فشار داخلی پالپ دندان بیشتر شود و دندان درد هم به همان نسبت افزایش پیدا کند.
به همین علت بیماری که دندان درد دارد، شب ها بلند می شود و مدام قدم می زند تا صبح شود، چون به محض خوابیدن دردش تشدید می شود و وقتی قدم می زند (چون ایستاده است) دردش کاهش می یابد.🌹

فاصله ی بین دندانی(دیاستم)

آسیب های دندان

فاصله دندانی یا دیاستم🔵
فاصله بین دندانها معمولا باعث می شود که زیبایی و جذابیت لبخند کمتر شود. در صورتی که که فاصله بین دندانها کم باشد می توان این فاصله را با ترمیم کامپوزیت پر کرد. در صورتی که این فاصله زیاد باشد باید توسط ونیر کامپوزیت اصلاح شود. بدین ترتیب که کل سطح دندان با کامپوزیت پوشانده می شود و فاصله بین دندانها نیز پر می شود.
دیاستم یا فاصله بین دندانی همانند بسیاری از مسائل دیگر طرح درمانهای مختلفی دارد.
میزان فاصله بین دندانی و تعداد دندانهایی که با هم فاصله دارند از عوامل تعیین کننده طرح درمان هستند.
در صورتیکه فاصله کم یا متوسط باشد و فقط از یک طرف دندان باشد، فقط با اضافه کردن کامپوزیت به آن سطح دندان درمان میشود.
در صورتیکه دیاستم از دو طرف دندان باشد، یعنی نیاز به افزایش کامپوزیت به دو طرف دندان باشد و یا اینکه دیاستم جنرالیزه باشد، یا به اصطلاح تعداد دندانهای بیشتری را درگیر کند، در این صورت با توجه به شرایط موجود معمولا” ازونیر(لمینیت) کامپوزیتی و گاهی از لمینیت سرامیکی استفاده می شود.
✔️✔️بسیاری از فضاهای زاید بین دندانی ناشی از توده بدشکل و ضخیم لثه مابین دندانهاست برای درمان کامل و عدم بازگشت فاصله بعد از درمان ابتدا باید توده لثه ای مزاحم با لیزر دایود طی یک جلسه کوتاه برداشته شود .

توصیه مهم بعدازمسواک زدن

بهداشت دندان

بعد از مسواک از آب کشیدن زیاد دهان بپرهیزید!
اگر شما می خواهید که خمیردندان به خوبی دندانهایتان را تمیز کند، بایداز شستشو و آب کشیدن زیاد دهان بپرهیزید و بعد از مسواک زدن کافیست که کف خمیردندان را با یک لیوان آب بشویید.
 

واترجت دندانی

بهداشت دندان

✅واترجت  چیست؟

بسیاری از افراد به دلایلی (طاقت فرسا بودن، ریسک خراب شدن پروتز و سیم ارتودنسی و…) از نخ دندان استفاده نمی‌کنند. این افراد میتوانند با جایگزین کردن دستگاه واترجت به جای نخ دندان، دندان و لثه خود را تقویت نمایند. واترجت دستگاه کوچکی است که با نیروی برق، آب را با فشار از انتهای لوله باریکی که آن را مقابل دندان نگه می‌دارند، خارج میکند. هم چنین با چرخاندن دستگاه می‌توان نقاطی که به وسیله مسواک قابل تمیز کردن نمی‌باشد را شستشو داد و تمیز کرد. همچنین این دستگاه برای افرادی که دارای ارتودنسی، روکش، ایمپلنت، دست دندان مصنوعی و یا پروتزهای اورتودنسی می‌باشند و یا نخ کشیدن را سخت می‌دانند بسیار مناسب است. برای شست و شو با این دستگاه‌ها مخزن آن را میتوان با آب ویا دهانشویه پر نمود. لازم به ذکر است که از مایع آنتی باکتریال نیز میتوان در آن استفاده کرد.

تفاوت بلیچینگ و لمینیت

زیبایی دندان

یکی از سوالات رایج  این است که بلیچینگ چه تفاوتی با لمینیت دارد؟

 بلیچینگ
👇👇👇
در واقع بلیچینگ دندان فرآیندی است که در آن یک ماده سفید کننده دندان حاوی پراکسید هیدروژن در غلظتهای کنترل شده را روی دندانهای شما می گذاریم و به شیوه های گوناگون با نور، لیزر و یا به صورت شیمیایی آن را فعال میکنند.
این ماده در طی زمان رنگدانه های بین کریستالهای مینایی را اکسید کرده و آنها را از روی دندانهای شما خارج میکند.

 بنابراین دندانها پوشش یا تراش داده نمی شوند و فقط رنگشان چند پرده روشن تر میشود.

 لمینیت
👇👇👇
اما در لمینیت دندان یک تراش کوچک در حد دهم میلیمتر به دندانها داده میشود  (در مواردی هم تراش مختصر نیاز نیست)
بعد از آنها قالبگیری می کنیم و سپس لابراتوار پوسته نازکی از جنس چینی برای ما میسازد و آن را با روشهای باندینگ دندان به دندانهای شما میچسبانیم. (چیزی شبیه ناخن)

 از این روش برای اصلاح بد رنگیها و بد فرمیهای دندانها و در بسیاری موارد اصلاح طرح لبخند بیمارانمان استفاده میکنیم

بخاطر داشته باشیم که لمینیت جای ارتودنسی برای اصلاح نامنظمی های شدید دندانی را نمیگیرد!!

تفاوت بلیچینگ و لمینت

   بلیچینگ

     لمینت