شنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۱۳ ب.ظ

درباره سايت

دندانپزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت.در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.

دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

پيوندها

تصاوير برگزيده

شبکه های اجتماعی

۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

روزه داری و بهداشت دندانها

بهداشت دندان

Image result for ‫بهداشت دهان در ماه رمضان‬‎

در این ماه هنگام روزه‌داری شما باید بیش از گذشته مراقب پوسیدگی دندان‌هایتان باشید.چون علاوه بر کاهش ترشح بزاق-که عاملی برای شروع پوسیدگی های دندانی است-،کمتر در طول روز به مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌هایتان توجه می‌کنید. در گذشته برای از بین بردن میکروب‌ها از آنتی‌بیوتیک‌ها و آنزیم‌ها استفاده می‌شد ولی امروزه همه معتقدند استفاده از روش‌های فیزیکی مثل مسواک زدن برای برداشتن پلاک بهترین روش است.

بسیاری از غذاهایی که برای افطار یا سحر میل می‌کنید موجب می‌شوند باکتری‌ها در دهانتان تولید اسید کنند.اسید تولیدشده باعث تخریب دندان وپوسیدگی میشود. مجموعه غذا و باکتری و محصولات تولید شده به وسیله میکروب‌ها، پلاک دندانی نام دارد که معمولا با چشم دیده نمی‌شود. فراموش نکنید فقط غذاهای شیرینی مثل شیرینی، زولبیا و بامیه و حلوا موجب پوسیدگی دندان نمی‌شوند؛ بلکه مواد نشاسته‌ای مثل نان و غلات نیز باعث تولید اسید می‌شوند!

پلاک دندانی باعث تحریک لثه‌ها، جدا شدن لثه از دندان و نهایتا تخریب استخوان مجاور دندان‌ها می‌شود.

شاید تصور کنید شست‌وشوی دهان با آب دندان‌ها را پاک و تمیز می‌کند ولی پلاک میکروبی ورقه‌ای چسبیده به سطح دندان است که به سادگی پاک نمی‌شود. بنابراین کافی نیست فقط با‌ آب پس از صرف سحری یا افطار دهانتان را بشویید. تنها راه و موثرترین روش، مسواک زدن است. به طور کلی بهتر است بعد از هر وعده غذایی، دندان‌ها مسواک زده شوند ولی چون هنگام روزه‌داری فقط دو وعده ‌غذایی در صبح و شب مصرف می‌شود، تلاش کنید بعد از این دو وعده دندان‌هایتان را مسواک بزنید و نخ بکشید. نکته مهمی که وجود دارد این است که در مسواک زدن باید پلاک میکروبی را از روی دندان‌هایتان بردارید اما بسیاری از افراد هنگام مسواک کردن فقط به حذف خرده‌های غذایی از روی دندان‌هایشان فکر می‌کنند. توجه کنید خرده‌های باقیمانده غذا معمولا با حرکت لب، زبان، گونه و جریان بزاق از روی دندان‌ها پاک و شسته می‌شوند. بنابراین لازم است با دقت و حوصله مسواک بزنید.

قبل ازشروع روزه وبعدازاتمام آن میزان زیادی آب بنوشیدتا خشکی دهانتان درطول روزکاهش یابد وهمچنین بوی بد دهان اتفاق نیافتد. 

ضمنامیتوانید برای افزایش کیفیت بهداشت دهان خود بامشورت دندانپزشکتان ازدهانشویه نیزاستفاده نمایید.(*به مبحث دهانشویه درهمین صفحه مراجعه نمایید.*)

با دندان عقل چه بایدکرد؟!

دندان عقل

باید دانست که آخرین(سومین) دندان آسیای بزرگ، دندان عقل (wisdom tooth) نامیده می شود.

سن رویش دنـدان عقل با بقیه دندان ها متفاوت است و از حدود هفده – هجده سالگی به بعد می باشد و دلیل نامیدن آن به اسم “دندان عقل” همین است.

 

دندان عقل

 

تعداد دندان های عقل در هر فرد معمولا چهار عدد است که محل آنها ، انتهایی ترین دندان در سمت راست و سمت چپ فک بالا و فک پایین می باشد.

اما نکته جالب این است که در بعضی افراد ممکن است یک،‌دو و یا هیچ‌کدام از دندان‌های عقل وجود نداشته باشند.

 

به عبارتی اگر حدود بیست‌وچهار، پنج سالتان شد و هنوز دندان عقلی در دهانتان نداشتید باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا با گرفتن یک رادیوگرافی، تکلیف را معین کند: آیا دندان عقلی وجود ندارد و یا اینکه دندان‌های عقل به‌دلیل عدم وجود فضای کافی،‌ در دهان رویش نیافته و به صورت نهفته باقی مانده‌اند.

دندان عقل

دندان‌های عقلی که فضا برای رویش در دهان پیدا می‌کنند ممکن است به‌طور کامل و در جای صحیح خود رویش یابند اما اگر فضای کافی برای رویش کامل این دندان‌ها وجود نداشته باشد ممکن است به‌صورت نهفته بمانند و یا بصورت نیمه نهفته رویش پیدا کنند و نیز ممکن است این دندان‌ها به‌صورت افقی و یا مورب نیز رشد یا رویش کنند.

دندان عقل

                  دندان عقل نهفته

 

 

آیا دندان عقل باید کشیده شود؟

اگر دندان عقل که در یک فک بزرگ و جادار، رویش کاملی پیدا کرده است و دارای شکل و فرم قرارگیری صحیح و درست است و هیچ آسیبی به دندانهای مجاور و به لثه و مخاط اطرافش نمی رساند و به خوبی مسواک می خورد و گیر غذایی ایجاد نمی کند و باعث تجمع میکروب ها و ایجاد پوسیدگی در دندانها و ایجاد التهاب و مشکل لثه نمی شود ،  در این صورت این دندان عقل نه تنها نباید خارج شود بلکه باید از آن به عنوان یک دندان مهم و استراتژیک محافظت کرد. ولی در صورتی که دندان های عقل هر کدام از مشکلات بالا را ایجاد کنند باید خارج شوند.

 

یعنی اگر دندان عقـل ،  رویش کاملی ندارد و یا شکل و فرم مناسبی ندارد و یا فضای کافی در فک برای رویش آن وجود ندارد و به دندانهای مجاورش آسیب می رساند و یا به لثه و مخاط اطرافش آسیب وارد می کند و یا  باعث گیر غذایی و تجمع میکروب ها می شود ، باید آن دندان عقل درآورده شود.

قابل ذکر است:

جراحی دندان عقـل، پس از بی حس کردن کامل دندان و لثه فرد ، کاملا بدون درد و بدون ترس، قابل انجام است.

لق شدن دندان-دلایل،پیشگیری و درمان

آسیب های دندان

Related image

لق شدن دندان دائمی معمولاً به منزله اعلام وضعیت قرمز برای بروز مشکلات دهان و دندان محسوب می‌شود و باید در اسرع وقت به آن توجه کرد.لقی دندان بترتیب شدت لقی به سه نوع درجه 1-درجه2 ودرجه سه دسته بندی میشود.لقی نوع 1خفیف ونوع2متوسط میباشد که درصورت مراجعه به دندانپزشک، شانس نگهداری بالایی دارند ولی نوع 3بدلیل لقی شدیدوجابجایی دندان درهمه ی جهات وتخریب الیاف دوردندانی،قابلیت نگهداری نداردوبایدکشیده شود.

انواع متعددی از بیماری‌های مختلف دهان و دندان وجود دارد که می‌تواند باعث لق شدن دندان‌ها شود.

دلایل:

1-بیماریهای لثه وپریودنتال

2-هورمونهای بارداری

3-پوکی استخوان(استئوپروز)

4-مصدومیت وضرب دیدگی(تروما)

5-فشارناشی ازجویدن ودندان قروچه

درمان:

روشی که برای درمان لقی دندان شمادرنظرگرفته میشودبه علت لقی دندان شمامربوط میشود.اولین مرحله در درمان لقی دندان آن است که یک پشتیبانی اضافه برای دندان شما تأمین شود تا آن را پایدار و باثبات کند. این فرایند که تحت عنوان اسپلینتینگ(splinting) نامیده می‌شود، شامل قرار دادن یک اسپلینت کوچک و انعطاف‌پذیر در نقطه‌ای است که بتواند از حرکت کردن دندان شما جلوگیری کند. دندانپزشک با استفاده از یک چسب دندانی مخصوص، این اسپلینت کوچک را به یک طرف دندان شما محکم می‌کند و آن را به دندان‌های کناری متصل می‌سازد تا دندان لق شده را ثابت و بی‌حرکت کند. معمولاً اسپلینت به مدت حدود دو هفته در دهان باقی می‌ماند تا در این فاصله، رباط‌های پریودنتال بهبودی خود را به دست آورند. اگر لق شدن دندان شما به خاطر دندان‌قروچه در هنگام خواب باشد، پزشک به شما یک گارد دهانی مخصوص می‌دهد تا شب‌ها به هنگام خواب آن را در دهان خود بگذارید.(***به مطلب "نایت گارد" درصفحات قبلی همین سایت مراجعه فرمایید***)

اگرعلت لقی دندان،بیماریهای لثه وپریودنتال باشد،اولین گام نیازبه جرمگیری دندانها میباشد.درصورتی که اطراف دندان لق،پاکت پریودنتال عمیق بوجودآمده باشد بایدآن پاکت ازطریق جرمگیری مخصوص ویادرصورت نیازباجراحی لثه،حذف شود.زیرابیماریهای لثه وپاکت پریودنتال خود،عاملی برای ایجاد لقی دندان محسوب میشوند.

درافرادیکه برخی دندانهای خودراکشیده اند،ممکن است دندانهای کناری ناحیه بیدندانی براثر تحمل فشاربیشتر برای جویدن،دچارلقی شوند که بایدبرای نواحی بی دندانی پروتز تهیه شودتا لقی دندانهای مجاور برطرف شود.

درصورت پیشرفت  بیماری دندان و لقی شدیدآن(لقی گرید3)،امکان نگهداری دندان مقدورنیست ودرمان آن،کشیدن دندان میباشد./

پیشگیری:

رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان، تنها نکته کلیدی در جلوگیری از لق شدن دندان‌ها است. هر روز حداقل دو بار مسواک بزنید و از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. همچنین یک‌بار در شبانه‌روز نخ دندان بکشید، زیرا استفاده از نخ دندان باعث می‌شود که باکتری‌ها از نقاطی که مسواک نمی‌تواند به آن‌ها برسد، تمیز شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک برای جرم‌گیری و تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. هرگز نسبت به ضرب‌دیدگی و صدمات هرچند جزئی که به دندان‌ها و لثه‌های شما وارد می‌شود، بی‌تفاوت نباشید. بسیاری از افراد علاقه‌ای به جدی گرفتن مشکل خونریزی لثه‌ها ندارند و درنتیجه با پیشرفت مراحل بیماری در ادامه زندگی خود با مشکلات بسیار زیادی ازجمله لق شدن دندان‌ها مواجه خواهند شد.

برای محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها در برابر هر نوع بیماری، لازم است که یک رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید. از خوردن بیش‌ازحد قند و سایر مواد شیرین خودداری کنید. مصرف شکلات، شیرینی و آدامس‌های نعنایی خوشبوکننده دهان درصورتی‌که برای مدت طولانی باشد، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای دندان‌های شما شود. جذب کلسیم شما باید تا حد ممکن بیشتر باشد، زیرا کلسیم باعث افزایش استحکام دندان‌ها می‌شود. در برنامه غذایی خود حتماً سبزیجات و میوه‌های تازه را در نظر داشته باشید. همچنین از آب‌میوه‌هایی که منبع غنی از ویتامین C محسوب می‌شوند، مانند آب‌لیمو بیشتر استفاده کنید.

هرگز مشکل لق شدن دندان‌ها را کم‌اهمیت نگیرید و حتماً برای بررسی آن به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانی که لق شده است، یک مکان مناسب و سهل‌الوصول برای مخفی شدن باکتری‌ها می‌باشد، زیرا ذرات غذا به‌راحتی در اطراف دندان‌های لق شده گیر می‌افتد. ممکن است جویدن غذا برای شما مشکل شود و هرگاه نوک زبان خود را به دندان‌ها می‌زنید، درد شدیدی احساس کنید. اگر به‌موقع به دندانپزشک مراجعه نکنید، دیر یا زود، دندان لق شده راازدست خواهیدداد./

روکش و بریج دندانی

روکش و بریج دندانی چیست؟

هر دوی آن‌ها پروتزهای ثابت دندانی هستند. برخلاف وسایل متحرکی مانند دنچرها (دندان‌های مصنوعی)، که می‌توانید آن‌ها را از دهانتان خارج کنید و تمیزشان کنید، روکش‌ها و بریج‌ها (پل‌ها) به ایمپلنت یا دندان شما متصل می‌شوند و تنها توسط یک دندان‌پزشک امکان خارج‌کردن آن‌ها هست.

کارکرد روکش‌ها چیست؟

یک روکش (کراون) برای پوشش کامل یک دندان صدمه‌دیده و ناسالم استفاده می‌شود. علاوه بر استحکام‌بخشیدن به آن دندان ناسالم، یک کراون برای بهبود زیبایی، شکل یا نحوۀ قرارگیری آن نیز به کار می‌رود. یک کراون همچنین می‌تواند بر روی یک ایمپلنت دندانی قرار بگیرد تا شکل، ساختار و عملکرد یک دندان را شبیه‌سازی کند. روکش‌های سرامیکی یا پرسلنی می‌توانند هم‌رنگ با دندان‌های طبیعی شما ساخته شوند. سایر مواد شامل طلا، آلیاژهای فلزی، آکریلی و سرامیکی هستند. این آلیاژها عموماً از پرسلن استکام بیشتری دارند و ممکن است برای دندان‌های خلفی توصیه شوند.پرسلنی که به یک پوستۀ فلزی متصل‌شده معمولاً کاربرد دارد؛ زیرا این نوع از روکش‌ها، جذابیت ظاهری را همراه با استحکام دارند.

دندان‌پزشک شما ممکن است برای موارد زیر، روکش را توصیه کند:

– جایگزینی یک پرگردگی بزرگ، زمانی که ساختار کافی از دندان باقی نمانده است.

– محافظت از یک دندان در مقابل شکستن.

– ترمیم یک دندان شکسته.

– روند درمانی بریج (پل).

– تکمیل ایمپلنت دندانی.

– پوشاندن یک دندان بدرنگ یا بدشکل.

– پوشاندن دندانی که درمان ریشه شده.

کارکرد بریج‌ها یا پل‌های دندانی چگونه است؟

یک بریج ممکن است زمانی توصیه شوند که شما یک یا چند دندان را از دست داده‌اید. فضای خالی‌ای که با از دست دادن دندان‌ها ایجادشده، می‌تواند سبب چرخش یا جابه‌جایی دندان‌های باقیمانده به سمت فضای خالی شوند، که می‌تواند به جویدن بد ختم شود. این عدم تعادلی که به دلیل از دست دادن دندان‌ها اتفاق می‌افتد، همچنین می‌تواند موجب بیماری لثه و عارضه در مفصل تمپورومندیبولار شود.

بریج‌ها معمولاً برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده می‌شوند و جای دندان‌های از دست رفته را پر می‌کنند. بریج‌ها به دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌های اطراف فضای خالی متصل می‌شوند. این دندان‌ها، که اباتمنت خوانده می‌شوند، به عنوان پایه‌ای برای بریج استفاده می‌شوند. یک دندان مصنوعی، که پونتیک نامیده می‌شود، به کراون‌هایی (روکش‌هایی) که اباتمنت‌ها را پوشانده است، متصل می‌شود. مانند روکش‌ها، چند نوع ماده برای بریج‌ها قابل انتخاب هستند. دندان‌پزشک شما با توجه به مکان دندان یا دندان‌های از دست رفته، عملکرد مورد نیاز، زیبایی و بودجۀ شما نوع آن را انتخاب می‌کند. بریج‌های پرسلنی یا سرامیکی می‌تواند با رنگ دندان‌های طبیعی شما هماهنگ شوند.

روکش‌ها و بریج‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

قبل از اینکه روکش‌ها و بریج‌ها ساخته شوند، یک یا چند دندان باید از لحاظ اندازه کوچک شوند تا روکش یا بریج روی آن به خوبی قرار گیرد. بعد از تراش دندان(ها)، دندان‌پزشک شما یک قالب جهت بریج یا روکش ازدندان‌های شما می‌گیرد. اگر قرار بر استفاده از پرسلن باشد، رنگ نهایی نیز، مطابق با دندان‌های طبیعی شما، تعیین می‌شود.

با استفاده از قالب گرفته شده، لابراتوار دندانی بریج یا روکش مورد نیاز شما را، با توجه به دستورات دندان‌پزشک شما، می‌سازد. تا زمان آماده‌شدن بریج یا روکش نهایی، نوعی بریج یا روکش موقت در محل دندان‌های از دست رفته گذاشته می‌شود. بعد از تکمیل نهایی روکش یا بریج، دندان‌پزشک آن را جایگزین نوع موقت می‌کند.

Image result for ‫بریج دندان‬‎

روکش‌ها و بریج‌های دندانی چقدر عمر می‌کنند؟

در حالی که بریج‌ها و روکشها می‌توانند در حد یک عمر ماندگاری داشته باشند، گاهی ممکن است شل شوند و بیفتند. مهمترین قدمی که می‌توانید برای اطمینان از طول عمر بریج یا روکش خود بردارید، بهداشت خوب دهانی شماست. یک بریج ممکن است به خاطر صدمه‌ای که به دلیل بیماری و یا عارضه به استخوان یا دندانی که آن را نگه داشته، ساپورتش را از دست بدهد. لثه و دندان‌های خود را با دوبار مسواک در روز و یکبار نخ دندان، سالم نگه دارید. همچنین دندان‌پزشکتان را در قرارهای ملاقات منظم ببینید و سلامت دهان و دندانتان را با او چک کنید.

👈برای جلوگیری از صدمه به بریچ و روکش جدیدتان، از جویدن غذاهای سخت و یخ خودداری کنید.

عصب کشی یادرمان ریشه-شرحی تصویری ازابتداتاپایان

عصب دندان

عصب کشی یا درمان ریشه؛ شرحی تصویری از ابتدا تا پایان

عصب کشی یا درمان ریشه روندی است که طی آن پالپ از دندان خارج می‌شود. پالپ به بافت موجود در مرکز دندان و ریشه‌ها می‌گویند که شامل عصب، رگ و سلول‌های دیگری به نام اُدونتوبلاست است. که این پالپ ممکن است دچار مشکل شده باشد یا اینکه به علت درمان‌های خاصی مانند پروتزهای دندانی، نیاز به خارج ساختن آن باشد. این درمان با بی‌حسی انجام می‌شود و بیمار درد خاصی را متوجه نمی‌شود. دندان نیز دارای ریشه یا ریشه‌هایی است که هر ریشه معمولاً یک کانال دارد و در روند عصب کشی باید تمام کانال‌های اصلی از پالپ خالی شوند. کانال‌های فرعی نیز در ریشه‌ها وجود دارند که با توجه به تحقیقات انجام‌شده، در صورت درمان ریشۀ مناسب در کانال‌های اصلی، مشکلی برای دندان به وجود نمی‌آید و درمان با موفقیت انجام می‌شود.

عصب کشی

۱، بروز عفونت

عصب کشی زمانی نیاز است که یک صدمه یا پوسیدگی عمیق سبب آسیب به پالپ و ریشۀ دندان شده باشد.

عصب کشی

۲، دسترسی به ریشه

دندان‌پزشک دندان را بی‌حس می‌کند. حفره‌ای در دندان تراش داده می‌شود تا به اتاقک پالپی و ریشۀ دندان دسترسی پیدا کند.

عصب کشی

۳، حذف بافت عفونی یا متورم (عصب کشی)

فایل‌های مخصوصی برای خارج‌کردن پالپ از دندان تا انتهای ریشۀ آن استفاده می‌شود. سپس توسط آن‌ها کانال‌های ریشه شکل‌دهی می‌شوند تا فضای مناسبی برای مواد پرکردنی فراهم شود. کانال‌ها توسط مواد خاصی مرطوب می‌شوند تا فرایند پاکسازی آن‌ها به بهترین شکل صورت پذیرد.

عصب کشی

۴، پرکردن کانال‌های ریشه

کانال‌ها توسط مواد خاصی به صورت دائمی پر می‌شوند.  معمولاً این روند با ماده‌ای به نام گوتا-پرکا انجام می‌شود. این کار سبب می‌شود تا کانال‌های ریشه از عفونت و آلودگی محافظت شوند.

عصب کشی

۵، بازسازی دندان

یک مادۀ پرکردنی موقت در روی گوتا-پرکا قرار می‌گیرد تا حفره را پر کند. این ماده تا زمانی که دندان توسط یک ترمیم دائمی یا یک روکش ترمیم شود، باقی می‌ماند.

عصب کشی

۶، ساپورت بیشتر

در بعضی از موارد از یک پُست برای حمایت بیشتر ساختار دندان و ترمیم بعدی در ریشه و در کنار گوتا-پرکا قرار می‌گیرد.

عصب کشی

۷، ترمیم نهایی

ترمیم دائمی قرار داده می‌شود. که در تصویر بالا،  ترمیم نهایی روکش بوده است.